wtorek, 11 marca 2014

1 procent podatku Szczecin - wspieramy tych krórych znamy...

Jak wynika z najnowszych badań wspieramy najczęściej znajome organizacje pozarządowe.
W tym roku 1 procent podatku możesz przekazać na nasze stowarzyszenie zgodnie z poniższymi celami wydatkowania:



1 procent podatku w 2014 r. przeznaczam na:

  • Klub młodzieżowy (podstawówka/gimnazjum) 
  • Program THE GRADE
  • Fundusz stypendialny (studenci)
  • W zależności od potrzeb (media, ogrzewanie, naprawy Ośrodka) 
  • KRS: 0000104625


Co skłania do przekazywania „1%”? ngo.pl
Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że w 2013 roku 40% osób skorzystało z możliwości odpisu 1% podatku. Najczęściej motywowała do tego chęć udzielenia pomocy konkretnej osobie. Natomiast ci którzy, nie zdecydowali się na przekazanie setnej części podatku, na ogół tłumaczyli się zewnętrznymi okolicznościami.



Oddajemy tym, których znamy

Osoby, które w 2013 roku zdecydowały się przekazać 1% podatku, najczęściej twierdziły, że skłoniła ich do tego znajomość beneficjenta pomocy. 31% badanych mówiło o chęci pomocy osobie, którą znają osobiście lub pośrednio przez rodzinę lub znajomych. Badani uzasadniali, że przekazywanie podatku na rzecz konkretnej osoby jest rozsądne, ponieważ wtedy „pewność, że pieniądze trafią do potrzebujących jest większa” (wypowiedź badanych).

Dla 13% respondentów kluczową rolę odegrała znajomość organizacji i działających w niej osób. Zdarzało się, że respondenci zasilali konto organizacji, z którą są bezpośrednio związani („związek inwalidów, bo sama jestem inwalidką”). 7% badanych przyznawało, że to rodzina lub znajomi zasugerowali, na jaki cel warto oddać 1% („córka mnie namówiła”).

Łącznie ponad połowa badanych (51% respondentów) wybierając OPP, której przekazała 1% podatku, kierowała się osobistą znajomością lub zasięgała opinii znajomych lub rodziny.

– Widać wyraźnie, że wśród najważniejszych motywacji do przekazywania 1% przeważają te, które związane są ze znajomością konkretnych osób lub organizacji, które mają stać się beneficjentami tej pomocy. Przy czym wspieranie organizacji odgrywa mniej znaczącą rolę w deklaracjach respondentów. Liczy się przede wszystkim pomoc konkretnej osobie – podsumowuje Piotr Adamiak ze Stowarzyszenia Klon/Jawor, jeden z autorów badania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz